Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Oma õnne sepp

19.06.2016

Kas oma õnnetunnet saab jäädavalt suurendada? Positiivse psühholoogia propageerija dr. Martin Seligman arvab, et saab küll.

Dr. Seligmani aastakümneid kestnud uuringud on keskendunud teemale, missugused tegevused teevad inimese õnnelikumaks ja vähendavad depressiooni. Tema arvates mõjuvad näiteks järgmised võtted:

-selgita välja oma tugevad küljed ja kasuta üht neist uuel moel

- pane igal õhtul kirja kolm asja, mis sel päeval korda läksid. Lisa ka õnnestumise põhjused

- õpi ära tundma masendusmõtted ja neid minema saatma

- kirjuta tänukiri kellelegi, kes muutis su elu ja keda sa pole siiani korralikult tänanud

Mõiste „õnn" on liiga lai selleks, et seda teaduslikult kasutada saaks. Siiski võib õnne jagada kolmeks valdkonnaks, millest igaüht on võimalik mõõta ja enamgi veel - oma elu osaks muuta.

Meeldiv elu. Eesmärk on kogeda võimalikult palju positiivseid emotsioone ja õppida suurendama naudingute intensiivust ja kestust. Võime seda teha sõltub ka geenidest. Lotovõitjad või õnnetuse tõttu halvatuks jäänud jõuavad oma tavalisele hea või halva tuju tasemele umbes aasta pärast murrangulist sündmust. On aga võimalik õppida elama naudinguteskaala ülemises osas. Peale selle on heaolu juurde veel kaks teed, mida on suutelised käima ka kõige kibestunumad.

Hõivatud elu. See on oskus süveneda: olla „üks muusikaga", pühenduda tööle, armastusele, sõprusele ja vabale ajale. Leia oma tugevad küljed ja anded ja kujunda oma elu ümber, kasutades neid sagedamini.

Tähendusrikas elu. See lisab hõivatud elule veel ühe elemendi - enesest kõrgemale tõusmise. Keskne oskus on tunda ära oma tugevad küljed ja voorused ja teenida nende abil seda, mida usud olevat suurema sinust endast.

Need, kelle elus on olemas kõik kolm - nauding, hõivatus ja tähendus - on eluga kõige rohkem rahul, kusjuures kõige suuremat rolli mängivad hõivatus ja tähendus.

ÕNN POSITIIVSE PSÜHHOLOOGIA ABIL
Positiivse psühholoogia esindajad on traditsioonilise psühholoogia ja psühhiaatria tarkused pea peale keeranud ja tulnud välja ettepanekuga, et teadlased peaksid rohkem uurima seda, mis inimeste elus hästi läheb, mitte keskenduma sellele, mis on halvasti.
Positiivne psühholoogia õpetab, kuidas olla õnnelik ja optimistlik. Lihtsustatult öeldes uuritakse inimese elu paremaid külgi, nagu rõõm, õnn, optimism, positiivsed emotsioonid, sotsiaalne vastutus, loovus, tahtejõud, julgus, moraalsus, empaatia jpm. Igatahes väärivad need vähemalt sama palju tähelepanu kui inimese negatiivsed küljed nagu probleemid ja patoloogiad, millega psühholoogid on seni liigselt tegelenud, arvavad uue suuna pooldajad.
Vaata ka http://www.positivepsychology.org/

NaisteMaailm
27 august 2008